Případová studie

400 tun jablek denně je manipulováno v Bohemia Apple

Český Brod, Česko

Majitel společnosti Robert Vyšata již od začátku svého podnikání usiloval o to, aby byla v jeho firmě využívána jen ta nejlepší technologie, a tak hledal inspiraci u zahraničních producentů. V rakouském velkoskladu jablek viděl mimo jiné již před 20 lety vozíky Jungheinrich, které se mu natolik zalíbily, že se rozhodl je využívat i ve svém podniku. Od té doby již jinou značku vozíků nekupuje.

Nápojářský a potravinářský průmysl

Zadání pro Jungheinrich

/ Zefektivnění práce ve skladu

Bohemia Apple, družstvo vzniklo v roce 2008. Jedná se o největšího producenta jablek v Čechách, který svou produkcí pokryje ¼ českého trhu.

V minulosti bylo vše, co se vypěstovalo, rovnou prodáno a jablka tak nebylo nutné nikde skladovat. S růstem společnosti vznikla potřeba jablka skladovat, a tak firma začala budovat zázemí pro uskladnění a každým rokem investuje do jeho zdokonalení.

Řešení

/ Retraky zaskladňují jablka až do výšky 9,5 metru

/ Základem je bezpečnost

Jablka jsou uskladněna a manipulována v plastových boxech a následně zakládána až do výšky 9,5 metru. I proto bylo jasné, že pro manipulaci ve skladu je potřeba využít zejména vozíky s výsuvným sloupem. Retraky mají střešní tvrzené sklo, které chrání obsluhu před případným pádem zvedaného břemene. V Bohemia Apple využívají nejnovější řadu ETV 216i s integrovanou lithium-iontovou baterií. Ta nabízí díky unikátní konstrukci bezkonkurenční výhled všemi směry a přispívá tak k vyšší bezpečnosti provozu.

Manipulace i ve venkovních prostorech

Jablka jsou přímo v sadu trhána do plastových boxů, ve kterých zůstávají i na skladě. Ze sadu boxy převeze traktor na valníku, ze kterého jsou následně pomocí čelních vysokozdvižných vozíků vyskladněny venku před skladem. Každý box s jablky váží přibližně 400 kg a je opatřen unikátním čárovým kódem. Některé z vozíků zajišťujících manipulaci jsou vybaveny váhou umístěnou přímo na vidlích, aby bylo možné hmotnost kdykoliv překontrolovat.

Nejmodernější Li-Ion technologie

V současné době ve skladu pomáhá 9 retraků od společnosti Jungheinrich. 3 z nich jsou nejnovější modely ETV 216i s plně integrovanou Li-Ion baterií a čtvrtý je aktuálně na cestě. Pro manipulaci jsou také využívány elektrické čelní vysokozdvižné vozíky EFG. Na expedici zboží pomáhají elektrické vysokozdvižné vozík s plošinkou ERC 216zi, které mají, stejně jako ETV 216i, plně integrovanou Li-Ion baterii.

Provoz retraků je zaměřen na výkon. Během dne se nezastaví, což na ně klade vysoké nároky. Li-Ion technologie je schopna tento provoz jako jediná zvládnout. Vozíky dobíjíme pouze přes pauzu na oběd.

Robert Vyšata
Majitel společnosti Bohemia Apple, družstvo

/ Li-Ion technologie obstojí v náročném období sklizně

V období sklizně je denně manipulováno 400 tun jablek, což klade vysoké požadavky na provoz manipulační techniky.

V tomto náročném období se nejvíc projevují výhody Li-Ion baterií, jako je zejména možnost mezidobíjení. Podstatou jsou krátké nabíjecí cykly, při nichž nemusí být baterie dobita do 100 % kapacity, jako tomu bylo u olověných baterií. Vozíky je tedy možné nabíjet během pauz a jsou tak vždy připraveny k akci.

9

retraků ETV

4

čelní elektrické vozíky EFG

3

elektrické vysokozdvižné vozíky ERC

7

elektrických paletových vozíků

10

ručních paletových vozíků


Stáhněte si případovou studii v pdf


Zaujala Vás tato technologie? Chcete ji vidět na vlastní oči v provozu? Kontaktujte nás.

Odesláním formuláře souhlasíte s Ustanovením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje budou použity za účelem odpovědi na Váš dotaz.

* povinná pole

O společnosti Bohemia Apple, družstvo

Bohemia Apple, družstvo vzniklo v roce 2008. Má šest členů, z nichž největší je společnost Sady Tuchoraz, s.r.o., která pěstuje jablka již 20 let a hospodaří na 216 ha vlastních sadů. Na českém trhu se jedná o největšího producenta jablek, který je svou produkcí schopen pokrýt čtvrtinu českého trhu. V říjnu 2011 uvedla společnost na trh nový produkt Bohemia mošt, který je vyroben z čerstvých jablek pocházejících výhradně z České republiky.

Další případové studie

Sdílejte tuto případovou studii