Případová studie

Konstrukce vozíku na zakázku pro usnadnění práce v Mayer & Cie

Vsetín, Česko

S cílem ulehčit práci zaměstnancům dodal Jungheinrich do provozu speciálně přizpůsobený elektrický paletový vozík EJE 340 s délkou vidlí 3.900 mm. S jeho pomocí může jeden člověk pohodlně přepravit náklad, na který bylo dříve potřeba až 5 lidí.

Průmyslová výroba

Zadání pro Jungheinrich

/ Řešení přizpůsobené na míru požadavkům zákazníka

„Manipulační techniku využíváme k přepravě zabalených pletacích strojů mezi montáží a expedicí. Celková hmotnost jednoho stroje se pohybuje mezi 1,5 a 3,8 tuny,“ řekl Jan Gottfried, jednatel společnosti Mayer & Cie. CZ, s.r.o.

Na podzim roku 2020 se společnost rozhodla usnadnit práci svým zaměstnancům a začala hledat řešení, které bude odpovídat specifickým podmínkám provozu. Manipulace vyrobených strojů napříč firmou totiž až do této chvíle probíhala pomocí ručního paletového vozíku, kterou muselo zajišťovat kvůli hmotnosti až 5 lidí.

Řešení

/ Usnadnění manipulace zaměstnancům

/ Přesná specifikace vozíku

Po prvotním přeměření a specifikaci provozu přišla na řadu konzultace s produktovým manažerem a německou centrálou Jungheinrich. Bylo nutné zkombinovat parametry vozíku tak, aby 100% odpovídaly požadavkům provozu a zákazníka. V tomto případě se jednalo zejména o délku vidlí zohledňující specifickou polohu těžiště přepravovaného nákladu.

Vozík na míru požadavkům

Po společných konzultacích byl vybrán elektrický paletový vozík EJE 340 s délkou vidlí 3.900 mm a nosností 4.000 kg, který umožňuje pohodlnou manipulaci pletacího stroje pouze jedním člověkem. V celé České republice nenajdete žádný vozík, který by se specifikací podobal tomuto.

Zapojení do provozu

V průběhu května 2021 proběhlo předání vozíku a zaškolení obsluhy. Bylo potřeba vozík otestovat a zjistit, jestli vše funguje, jak má. „Jak to tak již bývá se zahájením provozu vozíku se objevily i drobné problémy, ale jako firma jsme se k nim postavili čelem a snažili se je v co nejkratším čase odstranit. Nyní je vozík zhruba v provozu a troufám si říct, že se ve společnosti Mayer & Cie. plně aklimatizoval a stal se nedílnou součástí provozu,“ uvedl Jakub Galář, odborný poradce ve společnosti Jungheinrich (ČR) s.r.o.

Pro manipulaci s hotovými stroji jsme dříve využívali ruční paletový vozík s prodlouženými vidlemi. K přesunu nákladu však bylo zapotřebí 4-5 lidí. Elektrický vozík s dlouhými vidlemi nám tak přinesl úsporu času i lidí, protože jej zvládne pohodlně ovládat pouze 1 člověk

Jan Gottfried
Jednatel společnosti Mayer & Cie. CZ, s.r.o.

/ Úspora času i lidských zdrojů

Od společnosti Jungheinrich máme již několik vozíků a jsme s nimi spokojeni, proto jsme ani při výběru nového stroje nezvažovali nákup od nikoho jiného,“ řekl Jan Gottfried.

Dodání tohoto řešení přineslo výraznou úsporu v oblasti času i lidských zdrojů snížením počtu pracovníků pro manipulaci s našimi výrobky. Přesunovat stroje pouze s ručním paletovým vozíkem bylo velmi namáhavé vzhledem k hmotnosti a rozměrům přepravovaného nákladu. Kolegové ve skladu si práci bez tohoto pomocníka už nyní nedokáží představit,“ uvedl Jan Gottfried.

1

retrak ETV

1

čelní elektrický vozík EFG

1

čelní dieselový vozík DFG

1

elektrický paletový vozík EJE


Stáhněte si případovou studii v pdf


Zaujala Vás tato technologie? Chcete ji vidět na vlastní oči v provozu? Kontaktujte nás.

Odesláním formuláře souhlasíte s Ustanovením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje budou použity za účelem odpovědi na Váš dotaz.

* povinná pole

O společnosti Mayer & Cie. CZ, s.r.o.

Vsetínská dceřiná společnost nadnárodního koncernu Mayer & Cie., který má sídlo v Německu, se zabývá výrobou velkoprůměrových pletacích strojů. S produkty z těchto strojů se lidé potkávají v každodenním životě, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Trička, sportovní oblečení, povlaky na matrace, sportovní boty – to vše jsou věci, na kterých najdete pleteninu, tedy to, co je výsledkem práce strojů MAYER & CIE. Ročně je v rámci tohoto koncernu vyrobeno a po celém světě distribuováno více než 12 tisíc těchto strojů, z toho třetina je vyrobena právě v České republice. Česká pobočka ve Vsetíně v letošním roce oslavila desáté výročí svého založení, avšak tradice výroby pletacích strojů sahá na Valašsku až do 50. let 20. století, kdy se tyto stroje začaly vyrábět v tehdejší Zbrojovce.

Další případové studie

Sdílejte tuto případovou studii