Případová studie

Regály s UPC moduly a WMS zvýšily efektivitu v Mlékárně Pragolaktos

Praha, Česko

Mlékárna Pragolaktos coby největší zpracovatel UHT mléka v České republice potřebovala zefektivnit své skladové procesy. Proto se rozhodla využít systém shuttle Jungheinrich UPC (Under Pallet Carrier) v kombinaci s regály Jungheinrich, kdy mezi jednotlivými regálovými řadami není žádná regálová manipulační ulička, což výrazně ušetřilo plochu a umožnilo podstatné zvýšení počtu skladovaných palet na dané ploše.

Nápojářský a potravinářský průmysl

Zadání pro Jungheinrich

/ Zvýšení kapacity skladování

Už v roce 2015 Mlékárna Pragolaktos, a.s. v rámci první fáze rozhodla o využití volného prostoru pro potřeby skladování. Potřebovala co nejvíce využít skladovací plochu.

Proto padla volba na regály Jungheinrich a shuttle Jungheinrich UPC. Funguje na principu LiFo (last-in-first-out), což plně vyhovuje potřebám firmy. Nyní je regál přístupný pouze zepředu, zezadu se k němu obsluha nedostane.

Řešení

/ UPC modul automaticky zaskladňuje a vysklaďnuje palety

/ Komplexní řešení

V rámci první etapy vzniklo 1.794 paletových míst obsluhovaných jedním modulem UPC a jedním retrakem. Výkon je 45 zaskladněných/vyskladněných palet za hodinu. V rámci druhé etapy v roce 2018 vzniklo dalších 6.449 paletových míst, které mají 4 UPC moduly a obsluhu zajišťují dva retraky.

WMS - systém řízení skladu

Systém řízení skladu Jungheinrich WMS ví, kde je jaká paleta uložena. Obsluha retraku je vybavena terminálem, na němž vidí, co má dělat a jednotlivé úkony potvrzuje, což se projevuje v systému. Celý proces je tak mnohem jednodušší a rychlejší.

Efektivní využití plochy

Hlavní výhodou skladování pomocí UPC modulů Jungheinrich v rámci třísměnného provozu je podstatně větší využití skladovací plochy. Celková kapacita skladů společnosti Mlékárna Pragolaktos je zhruba 14 tisíc paletových míst, z toho Jungheinrich.

Obsluha vloží paletu na první pozici v regálu, podvozek si pro ni přijede a zaskladní ji na poslední volné místo v kanálu. Poté se podvozek vrátí k čelu regálu a čeká na vložení další palety. Při vyskladňování z kanálu bere palety od těch, které jsou nejblíže k odběrnému místu. Vše je od roku 2015 řízeno pomocí WMS.

Jozef Hangai
Vedoucí technického oddělení společnosti Mlékárna Pragolaktos, a.s..

/ Vyšší bezpečnost

Za celou dobu používání UPC modulů nedošlo k jejich poškození manipulační technikou, řešilo se pouze standardní opotřebení koleček a jejich běžná výměna. Čili nepoškozování regálů technikou je další výhodou realizovaného řešení.

U retraků byly nastaveny výšky zdvihu, takže operátorovi stačí, aby zadal patro a vidle najednou do přesně definované polohy. I díky tomu nedochází k poškozování UPC modulů. Moduly pracují automaticky, ale je možné, v případě potřeby, i jejich přepnutí na ruční režim


Stáhněte si případovou studii v pdf


Zaujala Vás tato technologie? Chcete ji vidět na vlastní oči v provozu? Kontaktujte nás.

Odesláním formuláře souhlasíte s Ustanovením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje budou použity za účelem odpovědi na Váš dotaz.

* povinná pole

O společnosti Mlékárna Pragolaktos a.s.

Mlékárna Pragolaktos je nejvýznamnější zpracovatel mléka v ČR. Garantuje prvotřídní jakost výrobků a využívá nejmodernější technologie pro zpracování a balení mléka. Mlékárna Pragolaktos zpracuje 300 mil. litrů mléka ročně a dodává ho do 14 zemí.

Další případové studie

Sdílejte tuto případovou studii