Případová studie

66 vozíků Jungheinrich rozváží české zlato do celého světa

Plzeň, Česko

V pivovarech přímo v Plzni tak od roku 2022 jezdí více než 65 elektrických vozíků Jungheinrich nejrůznějších specifikací - od ručně vedených po čelní s nosností 5 tun.

Nápojářský a potravinářský průmysl

Zadání pro Jungheinrich

/ Analýza a optimalizace flotily

V rámci pravidelné obměny techniky si společnost stanovila i některé cíle k vylepšení. „Primárně jsme poptávali v podstatě stejnou flotilu, jakou jsme zde již měli. Následně jsme s Jungheinrichem začali jednat o tom, co by šlo vyřešit jinak. Nehledali jsme jen nejlevnější variantu, šlo nám o efektivitu a hlavně bezpečnost provozu,“ vysvětluje Jan Štochl, specialista logistiky Plzeňského Prazdroje.

Areál pivovarů v Plzni je typický příklad velkého výrobního závodu, který se postupně rozrůstá a modernizuje. Na rozdíl od nových provozů, které vznikají na zelené louce, tak nelze flotilu techniky unifikovat a naopak je nutné hledat řešení pro každý provozní úsek a činnost

Řešení

/ PŘECHOD NA ELEKTRICKOU TRAKCI A VYUŽÍVÁNÍ LI-ION TECHNOLOGIE

/ Od spalovacích k elektrickým

Nápojářský průmysl byl dlouhou dobu doménou spalovacích, především plynových, vozíků. S rostoucím výkonem čelních elektrických vozíků se ale i v těchto provozech postupně prosazují čisté, tiché a provozně úspornější bateriové vozíky.

Rychlý a transparentní servis

Velká flotila techniky, jaká je v Plzni nasazena, si žádá rychlý a kvalitní servis. Zákazníkovi jsou z týmu Jungheinrich přiřazeni dva rezidentní technici, kteří jsou Prazdroji primárně k dispozici. Zároveň mají přímo v areálu pivovaru k dispozici servisní dílnu, kde mohou provádět efektivně opravy a mají k dispozici náhradní díly a vybavení.

Call4Service

Pro zajištění maximální transparentnosti u všech servisních zakázek využívá zákazník aplikaci pro mobilní telefony Call4Service. Do aplikace jsou nahrány veškeré vozíky a zákazník má tak možnost snadno objednat zásah bez nutnosti telefonování na dispečink Jungheinrich. Ten se ozve naopak sám s již naplánovaným termínem zásahu. Díky přítomnosti servisních techniků v areálu sice není nutné řešit vždy termíny servisních zásahů, aplikace ale přináší velkou výhodu v transparentnosti a dohledatelnosti všech oprav.

Naše spolupráce s Jungheinrichem začala během specifikace jednotlivých vozíků. Společně jsme hledali ideální konfiguraci pro každou aplikaci a výsledkem je flotila, která je sice různorodá, ale zajišťuje maximální výkon a bezpečnost s ohledem na možnosti našich provozů.

Jan Štochl
Specialista logistiky Plzeňského Prazdroje

/ Chytrá nabíjárna pro efektivní využití baterií

Součástí projektu bylo také vybudování nové centrální nabíjárny. Aby byla výměna a nabíjení olověných baterií co nejefektivnější, bylo přistoupeno k instalaci chytré nabíjárny s monitorovacím systémem, který umožňuje řízenou rotaci baterií pro různé typy techniky.

„Řidič jednoduše přijede do nabíjárny, naskenuje QR kódy na vozíku a baterii a systém mu sám řekne, kam má dát baterii nabíjet a jakou si naopak odebrat do vozíku. Řízení nabíjecího procesu, včetně dolévání destilované vody, je pak plně automatické a řidič se o nic nestará,“ popisuje pan Štochl jednoduchost systému, díky němuž se v průběhu let budou baterie využívat rovnoměrně a díky správnému nabíjení bude také zajištěna jejich dlouhá životnost.

31

čelních elektrických vozíků EFG

24

vysokozdvižných vozíků EJC, ERC, ESC

11

nízkozdvižných vozíků ERE, EJE


Stáhněte si případovou studii v pdf


Zaujala Vás tato technologie? Chcete ji vidět na vlastní oči v provozu? Kontaktujte nás.

Odesláním formuláře souhlasíte s Ustanovením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje budou použity za účelem odpovědi na Váš dotaz.

* povinná pole

O společnosti Plzeňský Prazdroj

Společnost Plzeňský Prazdroj je spjatá hlavně s výrobou a distribucí světoznámého ležáku Pilsner Urquell. Historie společnosti sahá až do roku 1842, kdy byla právě v Plzni uvařena první várka tohoto světlého ležáku. Dnes společnost sdružuje pivovary Gambrinus, Velkopopovický Kozel, Radegast, slovenský Šariš a právě Pilsner Urquell. Zaměstnává přes 2500 zaměstnanců v Česku a na Slovensku.

Další případové studie

Sdílejte tuto případovou studii