Případová studie

Žlutá flotila v distribučním centru Tchibo

Cheb, Česko

Jungheinrich dodal širokou škálu manipulační techniky pro největší distribuční centrum ve střední a východní Evropě společnosti Tchibo v Chebu, konkrétně 18 systémových vozíků, čelní elektrické vozíky, retraky a ruční vysokozdvihy s plošinkou.

Retail

E-commerce

Zadání pro Jungheinrich

/Nové distribuční centrum

Nové distribuční centrum v Chebu se specializuje na B2C on-line business. Uvnitř se tedy skladuje, třídí, připravuje, balí a rozesílá zboží, které si objednali zákazníci na webových stránkách e-shopu.

Díky rozšíření v rámci druhé fáze výstavby budova disponuje velkorysou kapacitou 30.500 paletových míst, zvládla tedy i nejnáročnější špičkové období před vánočními svátky.

Řešení

/ Systémový sklad

/ Manipulace celých palet

Na příjmu se palety z kamionu přijmou čelním vysokozdvižným elektrickým vozíkem, který každou celou paletu vždy založí na válečkovou dráhu. Ta paletu dopraví před systémový sklad. Před regálem si ji tam převezme buď přímo systémový vozík, nebo čelní vysokozdvižný vozík paletu přepraví z válečkové dráhy na místo určené pro odebrání systémovým vozíkem, který paletu uskladní do regálu.

Systémové vozíky EKX a EKS

Mezi nejdůležitější a nejvýznamnější část dodávky patří systémové vozíky EKX 410 a EKS 312. Vozíky EKX 410 jsou třístranné zakladače, které slouží k manipulaci celých palet v hlavní části skladu. Umožňují ale také vychystávání jednotlivých položek. V distribučním centru v Chebu je sklad uspořádán tak, že vždy jedna ulička slouží k zakládání celých palet. Vozíky EKX 410 zde zakládají ve vyšších patrech na obě strany palety, které pak v případě potřeby přemísťují do první úrovně, odkud se vychystává.

Navádění pomocí indukce

V regálových uličkách jsou systémové vozíky naváděny pomocí indukce. Směr dopředu a dozadu v uličce ovládá řidič, ale do stran indukce, takže nehrozí poškození regálové konstrukce. To je jedna z velkých výhod využití systémových vozíků. Další z výhod systémových uliček je samozřejmě výrazná úspora místa, protože uličky jsou maximálně úzké, žádný vozík se v nich neotáčí.

Nejlepší zprávou pro českého zákazníka je výrazné zkrácení dodacích lhůt. Zatímco z Brém k němu putovalo zboží v rozmezí 4-6 dnů, z Chebu mu přijde jen za 1-3 dny. Chebské distribuční centrum už přitom v současnosti zásobuje nejen český trh, ale také slovenský, polský, maďarský, rakouský, švýcarský a jihoněmecký. Průměrně nyní rozesíláme 30.000 zásilek denně.

Richard Hodul
Generální ředitel společnosti Tchibo Praha

/ Systém ISM Online

Manipulační technika je vybavena systémem pro správu flotily ISM Online, který vyhodnocuje například nasazení techniky, nárazy, definuje také přístupová práva jednotlivých řidičů, takže firma má absolutní přehled o tom, kdo jaký vozík v daný okamžik řídil, což je možné dohledat i zpětně. Navíc se tímto opatřením zabrání tomu, aby řidič neřídil vozík, který by řídit neměl, na který nemá oprávnění.

Systém má ve skladu Tchibo vliv na snížení nehodovosti. Řidiči manipulační techniky si totiž uvědomují, že jakákoliv jejich chyba, například náraz, je monitorována. Jedná se o zajímavý nástroj pro management firmy, který má vliv i na zvýšení bezpečnosti. Sekundárně má systém ISM Online vliv na zefektivnění používání flotily,“ konstatuje Zbyněk Korelus, Contract Management Expert ze společnosti Tchibo Praha.

7

čelních elektrických vozíků EFG

3

retraky ETV

4

vertikální vychystávací vozíky EKS

14

třístranných zakladačů EKX 410

6

vysokozdvižných vozíků ERD


Stáhněte si případovou studii v pdf

PDF


Zaujala Vás tato technologie? Chcete ji vidět na vlastní oči v provozu? Kontaktujte nás.

Odesláním formuláře souhlasíte s Ustanovením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje budou použity za účelem odpovědi na Váš dotaz.

* povinná pole

O společnosti Tchibo

Tchibo je německý obchodní řetězec, který původně nabízel pouze kávu a kávové speciality. Dnes prodává také spotřební zboží, jehož nabídka se mění každý týden a tematicky je velmi pestrá, od vybavení domácnosti a kuchyně přes módu, sport, elektroniku, hračky, šperky až po zahradu. Svým sortimentem Tchibo pokrývá více než 75 % všech kategorií spotřebního zboží.

Další případové studie

Sdílejte tuto případovou studii