Případová studie

Vyšší efektivita skladování v Typos, tiskařské závody

Plzeň, Česko

V centrálním skladu společnosti Typos, tiskařské závody s.r.o v Plzni bylo navrženo a zrealizováno otočení regálů o 90 stupňů, jejich doplnění, a použití systémového man-down vozíku Jungheinrich EFX 413.

Průmyslová výroba

Zadání pro Jungheinrich

/ Zvýšení kapacity skladu

Kapacita skladu s původním řešením regálů byla v plzeňském skladu nedostatečná, muselo se proto najít řešení, které by výrazně zlepšilo prostorové podmínky pro skladování.

První zásadní změnou bylo přestavění regálů a rozšíření jejich počtu. Tato přestavba byla rozdělena na několik etap, které ale trvaly pouze od pátečního odpoledne do nedělního večera. Během této krátké doby bylo nutné mimo jiné vyskladnit regály, demontovat je, provést jejich otočení, ukotvení a také zaskladnění. Došlo k využití velkého počtu původních regálů, nahradily se pouze ty poškozené, a byly doplněny tři řady nových regálů.

Řešení

/ Reorganizace skladu

/ Efektivní využití skladu

Původně bylo ve skladu 1.526 paletových míst, realizovanou reorganizací skladu se podařilo kapacitu navýšit o zhruba 350 paletových míst.

RFID technologie

VNA vozík EFX 413 má vzhledem k relativně nízké výšce haly nastavenou výšku zdvihu 4,8 metru. Standardně je u tohoto vozíku zdvih až 7 metrů. Tento vozík využívá RFID technologii, což umožňuje individuální nastavování v jednotlivých uličkách. Bylo tedy možné systémově nastavit, aby v definovaných místech jezdil VNA vozík rychleji a v jiných naopak pomaleji, současně bylo možné v konkrétních prostorech definovat maximální výšku zdvihu s ohledem na konkrétní prostorové podmínky.

Zrychlení manipulace

Zaškolení obsluhy na tento typ manipulační techniky bylo velmi rychlé. VNA vozík EFX 413 je připraven na komunikaci s nadřazeným systémem. Do systému je možné nahrát skladovou navigaci, což po propojení s řídicím systémem společnosti Typos, znamená další zrychlení manipulace.

Kladli jsme důraz nejen na ekonomický přínos projektu, ale právě i na bezpečnost pracovníků a eliminaci poškození materiálu. Vstupní náklady sice nebyly malé, ale jedná se o projekt s definovanou návratností. Pro zajímavost uvedu, že zhruba 400 tisíc korun ročně šetříme tím, že odpadlo poškozování materiálu, k němuž v původním přeplněném skladu logicky docházelo, a tím, že odpadly ztrátové časy s přendáváním jiných palet jen proto, abychom se dostali k paletě, kterou jsme právě potřebovali. Skladníci tedy už nedělají nadbytečné manipulace.

Miroslav Formánek
Logistic Manager společnosti Typos v Plzni

/ Vliv na osvětlení a zaměstnance

Vzhledem k otočení regálů a zúžení uliček bylo nutné změnit také systém osvětlení tak, aby bylo světlo skutečně tam, kde je potřeba, což je nezbytné pro bezpečnou práci zaměstnanců.

Firma má nyní jednoznačně spokojenější skladníky. Dostanou se jednoduše ke všem skladovaným položkám. Skladník nemusí kvůli jednomu úkonu udělat několik dalších, odpadla tedy nutnost zmíněných přeskladnění navíc, což se projevilo ve zrychlení časů vyskladňování. Byly naprosto eliminovány i nepříjemnosti způsobené zjišťováním, kdo co poškodil.


Stáhněte si případovou studii v pdf


Zaujala Vás tato technologie? Chcete ji vidět na vlastní oči v provozu? Kontaktujte nás.

Odesláním formuláře souhlasíte s Ustanovením o ochraně osobních údajů. Vaše osobní údaje budou použity za účelem odpovědi na Váš dotaz.

* povinná pole

O společnosti Typos, tiskařské závody s.r.o.

Typos, tiskařské závody, s.r.o. je společnost s dlouhotrvající tradicí v polygrafii. Je součástí mezinárodní skupiny Euro Druckservice GmbH, která působí v oblasti ofsetového archového velkoformátového tisku a UV tisku z role na roli v České republice a Německu. Další významná oblast je rotační tisk periodik v České republice, Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Další případové studie

Sdílejte tuto případovou studii